Współcześnie decyzja, aby zostać tłumaczem języka obcego jest bardzo ryzykowna. Wszystko zależy od tego jaki język będziemy chcieli tłumaczyć. W cenie są wciąż skandynawskie – przede wszystkim norweski oraz duński, zaś do lamusa odeszły te katowane przez polskie szkolnictwo w ostatnich latach, czyli angielski, niemiecki, czy francuski. Czy warto dziś być tłumaczem? Sprawdźmy.
Zapotrzebowanie
Portal z ogłoszeniami dotyczącymi pracy. Firm chcących podjąć współpracę z tłumaczami jest sporo, ale większość celuje w języki bardziej egzotyczne. Pojawia się chiński, japoński, języki bałkańskie, a nawet islandzki. O angielskim ani słowa. Chyba, że wchodzimy w zakładkę – wymagania i rzeczywiście, zdarza się, że jest wymagana jego podstawowa znajomość. Zapotrzebowanie również zależy od strony kraju w jakiej prosperują zagraniczne firmy. Wschód niezmiennie poszukuje osób znających biegli rosyjski – co wcale prostą sprawą nie jest, litewski, czy ukraiński. Zachód, to oczywiście niemiecki, ale sporo też francuskiego, północ zaś od zawsze stała Skandynawią, zatem Gdańsk jako miasto portowe płodzi biegle władających norweskim oraz szwedzkim.
Edukacja
Ogromny wpływ na to, czy decydujemy się zostać w swoim życiu tłumaczami ma edukacja. Już we wczesnym jej stadium podejmujemy pierwsze decyzje à propos języka, który wybieramy, lub wybierają za nas nasi rodzice. Ostatnio dzieje się to na etapie przedszkola, więc trudno mówić o świadomej i indywidualnej decyzji. Latami uczono nas rosyjskiego, potem nastała era angielskiego, zaś francuski, niemiecki, hiszpański były to tylko wersje opcjonalne – alternatywne dla naprawdę rzetelnych i zagorzałych uczniów, bo w zgodzie z prawdą, to nikt tego drugiego języka poważnie nie traktował.
Zarobki
Zakładając, że już zostaliśmy tym tłumaczem – na jaką wysokość wynagrodzenia możemy liczyć? Zarobki są stosunkowo wysokie. Średnia obliczona w 2015 r. wyniosła niespełna 4 tysiące złotych miesięcznie. Oczywiście na wysokość zarabianych pieniędzy ma wpływ sporo czynników, ale taka średnia świadczy o tym, iż profesja jest wciąż w cenie. A więc jeśli zastanawiasz się, czy warto, to chociażby ze względu na dobrą pensję – warto spróbować.
Tagi: czy warto być tłumaczem