Zastanawialiście się kiedyś, czy obcokrajowcy uczą się języka polskiego? Pomijając tych, którzy muszą oraz emigrantów niewiele wiemy na temat statystyk w innych krajach. Dla przykładu – poziom nauki języka angielskiego, swoją drogą nader nudnego sięgnął w Polsce niebezpiecznej granicy absurdu. Nic dziwnego, jeśli za kilka dekad nasze wnuczęta będą mówić płynniej w angielszczyźnie, niż w języku narodowym, który co by nie mówić – jest piękny.
Język polski w świecie
Szacuje się, że języka polskiego za granicami naszego kraju uczy się raptem około 10 tysięcy osób. Nie brzmi optymistycznie prawda? Jest jeszcze gorzej, ponieważ 1/3 tych osób studiuje na polskich uczelniach. Mało tego – w skład tej ogromnej sumy wliczeni są również spadkobiercy Polonii. Szkoda czasu na skomplikowane działania matematyczne. O wiele istotniejszą informacją jest ta, że istnieje grupa mniejszości narodowych, która swych tradycji od wielu pokoleń nie zatraciła. Po prawdzie dotyczy to krajów ościennych takich jak Ukraina, Litwa, Białoruś, Czechy i Słowacja, ale od czegoś trzeba zacząć.
I cóż, że cesarz ze Szwecji?
Czy język polski jest trudny dla obcokrajowców ? Opinie są podzielone. W ramach ciekawostki – większość Azjatów przebywających na terenie naszego kraju uważa, że polski jest stosunkowo łatwym językiem (o ironio!). Niestety obywatele innych krajów – zwłaszcza tych zachodnich mają zgoła odmienne zdanie. Przyczyną trudności jest nasze przywiązanie do formy. Język unowocześniamy wprowadzając zapożyczenia i kreując nowomowę tzw. modern polish, ale z drugiej strony nie odchodzimy od archaicznych form jakimi posługiwali się nasi przodkowie. W gwoli porównania – język czeski w ostatnich dekadach znacznie się uprościł. Dla obcokrajowców pragnących poznać nasz kwiecisty – narodowy to niezbyt dobra informacja, ale dla nas Polaków ? Przecież to piękne, że mamy na tyle bogatą mowę, że do każdego określenia możemy dopasować co najmniej kilka form.
Walczmy o naszą tradycję językową
Mimo wszystko nie jest najgorzej. Inne statystyki podają, że jesteśmy na 26 miejscu w skali świata wśród osób znających język polski. I nieważne, że nasz kraj jest duży i że od obywateli gęsto. Ważne by nie zachwiać naszej kultury językowej, bo w przypadku katastrofy to jedyna, co może nam z tej polskości pozostać.
Tagi: język polski, polszczyzna