1. Islandzki
Wbrew pozorom język islandzki mimo swej egzotycznej wymowy wcale nie jest językiem trudnym. Występują w nim koniugacje i odmiany zupełnie jak w naszym języku, zatem dostosowanie się i zrozumienie nie jest jakimś ogromnym problem. Pisownia mimo skomplikowanych – wydawać by się mogło znaków jest w większości przypadków fonetyczna, więc nie taki diabłem straszny.
2. Angielski
Powszechny, uniwersalny, rozpoznawalny na całym świecie. Z pewnością warto znać język nad językami przynajmniej z tego powodu, że w każdej szerokości geograficznej znajduje się ktoś, kto nim mniej – więcej włada. Niewielka liczba słów, przejrzyste zasady gramatyczne, prostota w mówieniu, klarowność fonetyczna. Nie bez przyczyny to właśnie ten język jest językiem świata.
3. Rosyjski
Język naszych wschodnich sąsiadów jest jednym z najbardziej dźwięcznych i śpiewnych języków na świecie. Powoduje to akcent położony na pierwszej sylabie. Występuje w nim mnogość pokrewieństw językowych z ukraińskim, litewskim, czeskim, słowackim oraz polskim i jeśli nie zrazi nas odmienna czcionka z pewnością szybko się go nauczymy.
4. Francuski
Powszechna opinia mówi o tym, że język francuski należy do najtrudniejszych. To nieprawda, francuski jest przede wszystkim bardzo logiczny w kwestiach gramatycznych – niezmienny, czyli nie ulega nowomowie, oraz poprzez nacisk na ostatnią sylabę w wyrazie zyskuje charakterystyczną linię fonetyczną. Pewnie dlatego jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie języków.
5. Czeski
Jakoś tak się utarło, że Polak z Czechem dogada się od razu. Mimo, że każdy będzie mówił w swoim języku. Nasze języki są pod względem pochodzenia z jednej grupy, więc oczywiście da się zauważyć sporo podobieństw, ale one czasem mogą być złudne, ponieważ tak samo zapisane i brzmiące słowo polskie, może w Czechach znaczyć zupełnie coś innego. Stąd też brzmienie i znaczenie niektórych słów w języku czeskim jest u nas powodem śmiechu i ironii.
To zestawienie poza wspólnym i jakże oczywistym mianownikiem – prostotą w nauce, ma jeszcze jeden ważny cel. Ma za zadanie ukazać, że nie ma rzeczy niemożliwych i język na pozór – trudny w gruncie rzeczy może się okazać niewinną igraszką przy odrobinie chęci i zapału.
Tagi: języki obce, najłatwiejsze języki obce