Wiele biur tłumaczeń w Polsce daje klientom możliwość skorzystania z usług native speakera, czyli osoby, dla której dany język jest językiem ojczystym. I są takie sytuacje, w których warto z takiej możliwości skorzystać.
Tłumaczenie pisemne
Jeżeli potrzebujemy zamówić tłumaczenie pisemne, które potem będzie czytane i odbierane przede wszystkim przez obcokrajowców, zatrudnienie native speakera do przygotowania lub korekty tekstu może być słusznym posunięciem. Dzięki temu unikniemy jakichkolwiek nieścisłości, nie popełnimy faux-pas, wynikającego z nieznajomości kontekstu językowego albo kulturowego. Ktoś, dla kogo język obcy jest językiem ojczystym, na pewno skutecznie przeprowadzi nas przez wszystkie pułapki, w jakie może wpaść mniej zorientowany tłumacz. Dzięki jego wiedzy i umiejętnościom tekst będzie bardzo przystępny w odbiorze.
Tłumaczenie ustne
Tłumaczenie ustne jest o wiele dynamiczniejsze od pisemnego, nie ma czasu, aby posiedzieć, przygotować się etc. Trzeba być w danym miejscu, w danym czasie i tłumaczyć. Native speaker może być nieocenioną pomocą przy okazji tłumaczenia „na żywo”. Będzie w stanie zrozumieć wszelkie niuanse, idiomy, błyskawicznie zareagować na żarty, bo zapewne doskonale zna realia kraju, z którego pochodzi mówca, mowę potoczną. Ryzyko popełnienia poważnych błędów dzięki takiemu tłumaczowi znacząco się minimalizuje.
Jakie treści powinien tłumaczyć native speaker
Szczególnie zaleca się korzystanie z usług native speakerów firmom, których działalność nastawiona jest na rynki zagraniczne. Które tworzą treści w obcych językach. Chodzi, chociażby o teksty reklamowe, marketingowe, komercyjne, w których wielką rolę odgrywa zwięzłość i celność przekazu, znajomość idiomów, gier słownych, stosowanie neologizmów. Chodzi także o, na przykład wersje stron internetowych w obcych językach albo sklepy internetowe, które nastawione są również na obsługiwanie zagranicznego klienta.
Pomoc native speakera na pewno przyda się także przy przekładach literackich albo tłumaczeniach tekstów specjalistycznych, naukowych. Nieoceniona może się okazać przy tworzeniu listy dialogowej do filmu.
Tagi: native speaker